Teknik Bilgi

Küresel vanalar FULL BORE (tam geçişli) ve REDUCED BORE (redüksiyon geçişli) olmak üzere iki ana sınıfta toplanır. Ayrıca contalama sistemi bakımından da FİXED BALL (sabit küreli) ve FLOATİNG BALL (hareketli küreli) olmak üzere iki tipte imal edilebilirler. KÜRSAN KÜRESEL VANALARI seri olarak hareketli küre redüksiyon geçişli olarak imal edilmektedir. İstenirse diğer tiplerdeki siparişlerde cevaplandırılır.
Modern proses endüstrisinin memleketimizde hızla kalkınmaya başlaması vanalara olan talebi arttırmıştır. Sıcaklık ve basınç faktörleri, akışkan ortamının aşındırıcı olması hususları vana seçimini ciddi bir duruma getirmiştir. Bu çalışma şartlarında vanaların hassasiyet faktörleri prosesin emniyetini temin etmektedir. Bilhassa kimya sanayinde ortamın korozif olması vanaların paslanmaz çelikten imalini gerektirmektedir. Ancak geniş tatbikat sahası olan sağlam yapılmış bir küresel vana ile mevcut proses vana problemlerinizi çözebiliriz.
KÜRSAN vanalarında contalama saf P.T.F.E. ve cam elyaflı P.T.F.E. ile temin edilmektedir. Talebin az olması nedeniyle viton, neopren, stellit gibi contalama malzemeleri kullanılmamaktadır. Küre ve hareket mili malzemesi her türlü vanada AISI304 kalite paslanmaz çeliktir. Küre hassasiyetinde 0.008 eksantriklik ve 4 rms yüzey pürüzlük seviyesine ulaşılmıştır. Vanalarımız şimdilik muhtelif Cr/Ni/Mo. alaşımlı çeliklerle karbon çeliğinden imal edilmekte olup kimya sanayinin gelişmesine paralel olarak özel malzemelerden de imal edilecektir. Vanalarımızda ölçü ve test standart olarak seri imalatta BS.4460 tatbik edilmektedir.

VANA KONTROL TESTLERİ

1-Kullanma basıncının 1.5 misli ile hidrostatik olarak vana yarı açık konumda 5dk. ile gövde testi yapılmaktadır.
2-Hidrostatik conta testi ise vananın her iki tarafında küre kapalı halde, atmosfere açık durumda yapılır.
3-Contalama sistemlerinin testi 5.5 bar hava basıncı ile küre kapalı halde atmosfere açık olan tarafı su dolu olarak test edilir.

VANA SEÇİMİ

1-Kullanılacağı ortam (içinden geçecek akışkan)
2-Akışkanın konsantrasyonu ve sıcaklık derecesi
3-Kullanma basıncı
4-Devreye bağlantı şekli flanşlı,dişli,soket kaynaklı,kaynak boyunlu)
5-Ölçüsü veya saatte akıtılacak akışkan miktarı

KALİTE SİGORTAMIZ

Bütün satışlarımız test ve kontrolden sonra gerçekleşmektedir. Ayrıca imalatlarımızın kalite belgeleri vardır ve malımızın sigortasıdır. Garanti şartlarımız Kullanıcıyı koruyucu özelliktedir.